Haberler

2021 Hayat Bulan Fikirler Ödülleri

Hayat Bulan Fikirler Ödülleri 8. kez sahiplerini buldu

Gilead, bu yıl toplam 500 bin TL destekle 10 yeni projenin daha hayata geçmesini sağlayacak

Gilead’ın 2013 yılında başlattığı “Hayat Bulan Fikirler” programı kapsamında sağlanan karşılıksız proje destekleri bu yıl 8’inci kez sahiplerini buldu. Bağımsız jürilerin değerlendirmesinin ardından, toplam 500 bin TL destek almaya hak kazanan 6 bilimsel ve 4 sosyal proje 20 Ekim 2021’de düzenlenen ödül töreniyle açıklandı. Bu yıl desteklenen 10 projeyle birlikte 8 yılda toplam 64 projeye sağlanan destek miktarı 860 bin dolara ulaştı.


Herkes için daha sağlıklı bir dünya yaratma hedefi ile 30 yılı aşkın süredir tıpta çığır açan buluşlar gerçekleştiren Gilead, “Hayat Bulan Fikirler” programı ile bu yıl da yeni projelerin hayata geçirilmesini sağlayacak. Bu yıl 6’sı bilimsel 4’ü sosyal olmak üzere 10 projeye toplam 500 bin TL’lik destek verilecek. Bilimsel projelere toplam 300 bin TL, sosyal projelere ise toplam 200 bin TL destek aktarılacak.

 

Gilead ile Hayat Bulan Fikirler programı HIV, viral hepatitler, sistemik mantar enfeksiyonları, onkoloji ve hematolojik maligniteler alanlarında; hastalıkların taranmasını, teşhis edilmesini, uygun tedavilere daha iyi koşullarda ulaşımı sağlamaya yönelik en iyi uygulamaları ve yenilikçi fikirleri destekliyor. Bu yıl 10 yeni projeye verilecek destekle birlikte proje kapsamında 8 yıldır toplam 64 projeye sağlanan destek 860 bin dolara ulaştı.

 

Gilead Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin, Türkiye’de 8 yılda toplam 64 projeye 860 bin dolar destek sağladıklarını belirterek, “Gilead’da hedefimiz herkes için daha iyi, daha sağlıklı bir dünya yaratabilmek. Çünkü bunun mümkün olduğuna inanıyor ve bilimi en yüksek seviyede kullanarak bu amaca hizmet edebileceğimizi biliyoruz. Bunu başarmak için sadece kendi araştırmalarımızla yetinmiyor, tüm dünyada bilimsel ve sosyal projelere de destek veriyoruz. Çünkü biliyoruz ki desteklediğimiz her iyi fikir hastaların ve hasta yakınlarının hayatlarında büyük değişimler yaratıyor. İşte buradan yola çıkarak Türkiye için kurguladığımız Hayat Bulan Fikirler destek programı ile tam 8 yıldır Türkiye’den fikirlerin bağımsız bir şekilde gelişerek, hayat bulmalarına katkı sağlıyoruz. Bununla da gurur duyuyoruz” dedi.

 

Ödül töreni çerçevesinde önceki yıllarda destek kazanan proje sahiplerinin deneyimlerini ve projelerinin bugün geldiği noktayı paylaştığı bir de panel düzenlendi. Semiha Şahin’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, daha önceki yıllarda ödül alan Neslihan Meriç (İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi) ve Pozitif-İz Derneği’nden Çiğdem Şimşek, Hayat Bulan Fikirler destek programının projelerinin gerçekleşmesine olan katkısını anlattılar.

 

2021 Gilead ile Hayat Bulan Fikirler programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler:


Gilead Hakkında
Gilead, henüz karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlar alanında yenilikçi tedaviler keşfeden, geliştiren ve bunları hastaların kullanımına sunan araştırmaya dayalı bir biyofarmasötik ilaç şirketidir. Şirketin misyonu, tüm dünyada ölümcül hastalıklara yakalanmış hastaların bakımında gelişme sağlamaktır. Merkezi Foster City, California’da olan Gilead dünya genelinde 38’den fazla ülkede faaliyetlerini yürütmektedir. Gilead, 34 yıldır HIV/AIDS, hepatit B, hepatit C, eflamasyon, onkoloji ve sistemik mantar enfeksiyonları alanlarında yenilikçi tedaviler geliştirmeye odaklanarak bu hastalıkların ölümcül hastalıklar olmaktan çıkıp, yönetilebilir hastalıklara dönüştürülmesi yolundaki çabalara destek olmaktadır. Gilead, ilaca erişimin sınırlı veya olmadığı bölgeler de dahil olmak üzere, dünyanın her yerinde yaşamı tehdit eden hastalıklarla mücadele eden milyonlarca hastaya sunulan bakımı iyileştirmek için çalışmaktadır. Bu ülkelerle yürütülen ortak programlar sayesinde dünya genelinde 14 milyondan fazla kişinin Gilead’ın veya şirketin üretim ortaklarından birinin sağladığı tedaviye eriştiği tahmin edilmektedir. www.gilead.com